Hobi Bahçeleri

 • HOBİ BAHÇELERİ

Hobi Bahçesi 2023 Yılı Yerleşim Planı

 HOBİ BAHÇESİ UYULMASI GEREKEN KURALLAR

 1. Kullanıcı, Hobi Bahçesi içerisinde ilan ve reklam içeren afiş ve branda gibi malzemeler kullanamaz; ticari ve siyasi amaçlı faaliyetlerde bulunamaz, duyuru asamaz ve koyamaz.
 2. Kullanıcı Hobi Bahçesi içerisinde kendisine ait olan kürek, kazma, çapa, hortum, kova vb. aletleri kullanabilecektir. İzinsiz veya habersiz olarak başkasına ait malzemeler kesinlikle kullanılmayacaktır. Kaybolan malzemelerden bahçe sahibi sorumlu olup, bu konuda İdareye herhangi bir sorumluluk yüklenemez.
 3. Hobi bahçelerinin kullanım alanı 80 m² olup kullanıcı kendisine tahsis edilen bahçenin fiziki pozisyonunu değiştirecek genişlemeler kesinlikle yapamaz. Hobi bahçesi kullanıcıları yolları ve diğer alanları kendi kullanım alanlarına dahil edemez, belirlenen bahçenin dışına taşamaz.
 4. İçme suyu standardında sulama suyu her parselin başına getirilmiştir. Olası sizin kullanımınızdan kaynaklanmayan arıza durumları için müdürlüğümüze arıza bildiriminde bulununuz. Bahçede kullanıcıdan kaynaklı meydana gelebilecek her türlü fiziki hasar ve yıpranmalar ise kullanıcı tarafından yaptırılır.
 5. Parsel içi toprak işleme, sedde yapma, fide dikimi, sulama ve diğer tarımsal faaliyetler kullanıcılar tarafından yapılacaktır.
 6. Kullanıcı yüksek sesle müzik dinleyemez, etrafı rahatsız edecek şekilde toplantı yapamaz, eğlence düzenleyemez, diğer bahçe kullanıcılarını rahatsız edecek davranışlarda bulunamaz.
 7. Hobi bahçesinde yangına karşı gerekli önlemlerin kullanıcılar tarafından alınması gerekmektedir.
 8. Hobi Bahçelerine alkollü gelinmesi, alkol getirilmesi ve içilmesi yasaktır. Hobi Bahçesi sakinlerini rahatsız edecek gayri ahlaki davranışta bulunulamaz.
 9. Kullanıcılar, bahçesinde insan sağlığını tehdit eden hastalıkların oluşmasını engelleyici gerekli önlemleri almak, bahçenin temizlik ve bakımlarını düzenli olarak yapmak zorundadır. Bu kapsamda, bahçe kullanıcıları çöplerini düzenli olarak belirtilen yerlere bırakmalı ve çevre temizliğine özen göstermelidir.
 10. Kullanıcılar bahçede evcil ya da yabani hiçbir hayvan besleyemez. Hem sağlık açısından hem de yabani hayvanların hobi bahçelerine gelmelerini engellemek amacıyla, bahçelerde yiyecek içecek atıkları bırakılmaması, bu tür atıkların, kullanıcılar tarafından mutlaka Hobi Bahçeleri alanı dışında çöp konteynırlarına bırakılması zorunludur.
 11. Hobi Bahçelerinde gece kalınması yasaktır. Hobi Bahçesi en geç 23:00 de terk edilmelidir.
 12. İki komşu bahçe kullanıcısı anlaşsalar dahi bahçelerini birleştiremezler.
 13. Araçlarla belirlenen yol güzergâhları hariç bahçelerin bulunduğu alanlara girilemez. Araçlar idarece belirlenen alanlar dışında bahçelerin bulunduğu bölgeye park edilemez. Hobi Bahçesi sınırları içerisinde araç yıkanamaz.
 14. Hobi Bahçesi’nde sulama, diğer bahçelere zarar vermeyecek ve yollara taşmayacak şekilde damlama sulama tekniğine uygun olarak yapılacaktır. Diğer bahçelere ait çeşme ve vanalar kullanılmayacaktır.
 15. Misafirler bahçe kullanıcısının sorumluluğundadır. Misafirler ancak bahçe kullanıcısı ile birlikte Hobi Bahçesi’nde bulunabilir.
 16. Hobi Bahçesi kullanıcıları, İdarenin veya yetkilendirdiği personelin uyarılarını dikkate almak ve uymak zorundadır.
 17. Kanunen ekim ve dikimi yasak olan tohum ve fideler alana getirilmeyecek ve dikimi yapılmayacaktır.
 18. Yukarıdaki kurallar bu bahçeden yararlanırken amaçlamış olduğunuz huzuru temin etmek için getirilmiştir. Kuralların ihlali tespiti durumunda ilgili kullanıcıya Hobi Bahçesi bir daha tahsis edilmeyecektir.
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesi TOKAT Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2019© Tüm Hakları Saklıdır.